Aku hoiab auto liikvel

Aku

Elektrit tarbivate seadmete hulk on tänapäeva autos juba üsna suur. Erinevad elektrooniliselt juhitud ohutussüsteemid on viimastel aastatel levimas ja üha tavalisemaks muutumas. Samal ajal pööratakse varasemast rohkem tähelepanu juhi ja kaasreisijate mugavusele. Tänapäeval võib sõidukitest leida mitmesugust mugavusega seaotud lisavrustust. Dellel ei pruugi olla mingit pistmist sõiduki üldise kasutatavuse või juhitavusega.

Meile kõigile kasu toov areng tähendab samas ka seda, et sõidukite elektrikulu on varasemast suurem. Elektrikulu kasvu taustal on arendatud ka akusid ja laadimistehnikat. Eestis tekitavad probleeme külmad ilmad ja lühikesed teekonnad. Lühikeste sõitude puhul kulub auto generaatori toodetav vool suuresti salongi või näiteks istmete kütmiseks. Eraldi teema on autonoomne kütusel töötav mootori või eelsoojendi, mis on suurepärane ohutust ja mugavust parandav seade. Samas tarbib ka see märkimisväärselt elektrit. Kõik see tähendab, et akut ei jõuta lühikeste sõitudega täis laadida ja aku laetus jääb ebapiisavale tasemele. Kui selline olukord jätkub piisavalt kaua, ei pruugi auto enam ühel hommikul käivituda.

Selliste kurbade hommikuste üllatuste eest saab end siiski kaitsta, kui olukorda õigel ajal kontrollida. Seega tasuks selgeks teha aku üldine seisukord ja laetuse tase. Halvas seisukorras aku tuleks võib-olla uue vastu vahetada. Paljudel juhtudel piisab siiski, kui aku eraldi laadimisseadmega uuesti täis laadida. Tänapäevaste akulaadijate kasutamine on väga lihtne ja soodne, neid jõuab soetada ka endale koju.

Kõige lihtsamad laadijad, mille saab ühendada auto külge, ilma et akut või akujuhtmeid oleks vaja eemaldada. On vaja vaid seadet, mis ühendatakse vooluvõrku, Parimad seadmed ergutavad akut ja laadivad selle täiesti täis. Kasutajal on vaja vaid seade ühendada ning jälgida laadimise edenemist näiteks seadmel olevate märgulampide abil. Akulaadija kasutusjuhend tuleb siiski enne laadimist hoolikalt läbi lugeda. Müügil on ka seadmeid, mille saab püsivalt auto külge ühendada. Akulaadija lülitub sellisel juhul alati tööle, kui mootorit või salongi eraldi kütteseadme abil soojendatakse.

Väike investeering ja viitsimine aitavad seega vältida õnnetuid talvehommikuid!